flag Судова влада України

Храмам Феміди не вистачає площі для належного здійснення правосуддя.

30 липня 2013, 14:51

      Суди відчувають дефіцит квадратних метрів: приміщення лише 108 судів із 763 відповідають вимогам щодо здійснення судочинства. Храмам Феміди для належної роботи, як вважає Рахункова палата, потрібно щонайменше 1 млн м2.

Відповідність вимогам

     «Житлове питання» завжди турбує суди. Керівництво храмів Феміди постійно просить у держави кошти на капітальний ремонт, реконструкцію, добудову існуючих приміщень, а в багатьох випадках — на нове будівництво. Однак державний бюджет не може задовольнити всіх потреб третьої гілки влади.

    В останньому інтерв’ю «ЗіБ» голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк зазначив, що у 2013-му вирішення «житлового питання» залишатиметься серед пріоритетів діяльності очолюваного ним органу.

«Протягом останніх років ситуація із забезпечення судів належними приміщеннями поволі покращується. Так, у 2010 р. вимогам щодо здійснення правосуддя відповідали 103 приміщення (13,5%), у 2011 р. — 107, у 2012-му — 108. Сьогодні із 763 судів загальної юрисдикції (без урахування Верховного Суду та вищих спеціалізованих), які використовують для відправлення судочинства 863 приміщення, 108 судів (14%) розташовані в будівлях, які відповідають вимогам», — розповідав Р.Кирилюк.

    Однак, на думку деяких експертів, така тенденція — не вельми втішна, адже за рік вдається привести до ладу всього-на-всього 2—3 приміщення. А це — крапля в морі.

     Гарною оселею можуть похвалитися лише 98 місцевих загальних судів; Апеляційний суд м.Києва; Донецький, Львівський, Одеський та Харківський апеляційні господарські суди; 5 місцевих господарських судів — Волинської, Донецької, Житомирської, Одеської та Сумської областей.

     Найгірша ситуація із забезпеченням приміщеннями — в адміністративних судах. Це й не дивно, адже адмін’юстиція — наймолодша серед усіх інших, і не так давно веде «війну» за квадратні метри.

Коштів не вистачає

    «Хоч не пишно, та затишно» — таким принципом керуються представники деяких храмів Феміди. Адже часто доводиться чути, що працівники апарату суду по 5—6 чоловік сидять у маленьких кабінетах. Та й законники не з чужих слів знають, як це — ділити площу із сусідом в одному кабінеті.

    Щоб там не казали, добре, коли в працівників суду є дах над головою. А от деякі володарі мантій можуть залишитися просто неба. Так, у звіті ДСАУ за 2010—2012 рр. зазначається, що 23 приміщення судів — в аварійному стані. Зокрема, це Апеляційний суд Донецької області; господарські суди Івано-Франківської області та м.Севастополя; Волинський, Житомирський та Одеський окружні адмінсуди; 16 місцевих загальних судів.

   Звичайно, ДСАУ вживає всіх можливих заходів, аби забезпечити суди належними приміщеннями. Однак розв’язання цієї проблеми відбувається повільно через обмежений обсяг фінансування робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту. Через нестачу коштів немає можливості й придбати квадратні метри на ринку нерухомості.

Просити можна. А чи дадуть?

      Незважаючи на таку ситуацію, голови судів продовжують боротися за надання установам необхідної площі. Так, навесні поточного року керманич Господарського суду Львівської області Михайло Юркевич написав листа очільнику Комітету Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя Сергію Ківалову. Законник попросив парламентарів сприяння у вирішенні ДСАУ питання щодо виділення коштів для завершення реконструкції та капітального ремонту будівлі Господарського суду Львівської області.

     «У користуванні суду перебуває близько 2,7 тис. м2, що становить 40% від потреби. Зважаючи на гостру недостатність приміщень для розміщення суддів та працівників апарату суду, обладнання залів судових засідань, створення належних умов для представників сторін, було розроблено проект реконструкції та капітального ремонту приміщення», — йдеться в листі.

     М.Юркевич вважає, що завершення робіт з реконструкції та капітального ремонту будівлі суду, який розташований на одній із центральних вулиць Львова та може стати його окрасою, сприятиме підвищенню авторитету судової влади.

      Щоб завершити всі роботи, храму Феміди потрібно понад 4 млн грн. Однак держбюджет неспроможний задовольнити цю потребу суду: в основному фінансовому законі видатки розвитку (загальний фонд) для місцевих господарських судів не передбачені. А от по спецфонду для них записана сума в майже 8 млн. Але ж місцевих госпсудів аж 27, і кожному потрібні кошти. Та й не завжди є впевненість, що до спецфонду (який «живе» за рахунок судового збору) надійде запланована сума.

Палац правосуддя — мрія чи реальність?

      Господарський суд Львівської області — не єдина установа, яка має «житлові проблеми» та відчуває брак коштів. Так, нещодавно колегія Рахункової палати здійснила аудит ефективності використання бюджетних коштів на забезпечення судів приміщеннями.

     «На сьогодні жодне приміщення місцевих та апеляційних судів загальної юрисдикції не відповідає в повному обсязі чинним державним будівельним нормам», — зробила висновок колегія РП.

      Хоча, як уже згадувалося, за даними ДСАУ 108 судів розташовуються в приміщеннях, які відповідають вимогам щодо здійснення правосуддя. Можливо, РП зробила поверхневе оцінювання стану речей і не вдалася до глибокого аналізу? Адже ДСАУ постійно звітує про зроблені кроки у вирішенні «житлових питань» судів.

      Але РП незадоволена діяльністю судової адміністрації. «ДСАУ як уповноваженій здійснювати організаційне забезпечення діяльності органів судової влади, упродовж 2012 р. не вдалося істотно покращити умови роботи місцевих та апеляційних судів, зокрема, в наданні їм нових відповідних приміщень, а також у раціональній та економній експлуатації наявних», — йдеться в повідомленні прес-служби РП.

     У свою чергу Р.Кирилюк запевнив, що до кінця поточного року завдяки коштам від судового збору планується завершити будівництво не менш як 10 довгобудів. Тож, сподіватимемося, що з часом приміщення судів стануть справжніми палацами правосуддя, і про дефіцит квадратних метрів усі забудуть.

Газета "Закон і Бізнес" №29 (1119) 20.07—26.07.2013