ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом голови
Дебальцевського міського суду
№_8-4 від 21.02.2012р.
П Р А В И Л А
внутрішнього трудового розпорядку для працівників
Дебальцевського міського суду Донецької області
1. Загальні положення
1.1. Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників Дебальцевського міського суду Донецької області (далі - Правила) розроблені відповідно до статті 43 Конституції України, Законів України "Про судоустрій і статус суддів", "Про державну службу", Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів.
1.2 . Правила визначають функціональні обов'язки працівників, режим праці, засади регулювання трудових відносин та запроваджуються з метою удосконалення організації праці, зміцнення трудової і виконавської дисципліни, забезпечення раціонального використання, робочого часу, високої ефективності і якості роботи працівників, умов стимулювання, відповідальності за порушення трудової дисципліни.
1 . 3. Правила є обов'язковими для всіх працівників суду.
2. Порядок прийняття і звільнення працівників.
2 . 1. Порядок призначення, обрання та звільнення суддів регулюється законом України
«Про судоустрій і статус суддів»
2. 2. Прийняття на державну службу здійснюється відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну службу" за конкурсним відбором у порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 168 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців". Без конкурсного відбору прийняття на державну службу здійснюється на посади помічника судді за наказом керівника апарату суду за поданням судді, відповідно до «Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції» затверджено рішенням Ради суддів України від 25.03.2011 року , а на посади керівника апарату суду та заступника керівника апарату суду наказом начальника територіального управління Державної судової адміністрації України за поданням голови суду.
Просування по службі державного службовця, який зарахований до кадрового резерву чи пройшов стажування, перебуває на посаді державного службовця в іншій установі, а також прийняття на роботу державного службовця, який припинив державну службу у зв'язку з відставкою, ліквідацією державної установи, може здійснюватися за рішенням керівника апарату без конкурсного відбору.
Призначення на посади та звільнення з посад працівників суду здійснюється керівником апарату суду.
Призначення на посаду та звільнення з посади помічника судді здійснюється за наказом керівника апарату суду за поданням судді.
Призначення на посаду та звільнення з посади керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду здійснюється за наказом начальника територіального управління Державної судової адміністрації України за поданням голови суду.
2.3. Прийняття на роботу працівників здійснюється на загальних підставах згідно з Кодексом Законів про працю України та іншими актами законодавства.
2.4. Не можуть бути призначеними на посади особи, які:
- визнані у встановленому порядку недієздатними;
- мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади;
- у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані або підлеглі особам, які є їх близькими родичами чи свояками;
- в інших випадках, встановлених законами України.
2.5. При прийнятті на роботу, кандидат повинен пред'явити:
- трудову книжку, оформлену у встановленому порядку;
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
та інші документи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №731 від 25.05.1998 року "Про затвердження Порядку ведення особових справ державних службовців в органах виконавчої влади".
Відповідно до Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» стосовно осіб, які претендують на зайняття посади державних службовців проводиться спеціальна перевірка відомостей про особу.
Забороняється вимагати від працівника при прийнятті на роботу документи, пред'явлення яких не передбачено законодавством.
2.6. Укладення трудового договору оформляється наказом керівника апарату суду, з яким працівник ознайомлюється під розпис.
2.7. При укладенні трудового договору може застосовуватися випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яку йому доручається виконати.
Випробування встановлюється згідно із законодавством на строк:
- для державних службовців - до шести місяців;
- для інших категорій службовців – згідно із законодавством.
Якщо після закінчення строку випробування працівник продовжує працювати, то він вважається таким, який витримав випробування, і трудовий договір з ним може бути розірвано лише на загальних підставах.
2.8. Громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу. Державний службовець підписує текст Присяги, який зберігається в особовій справі. Про прийняття Присяги робиться запис у трудовій книжці.
При прийнятті на державну службу державний службовець ознайомлюється з Правилами поведінки працівника суду, затвердженими рішенням Ради суддів України від 06.02.2009 року № 33, Правилами внутрішнього трудового розпорядку для працівників Дебальцевського міського суду.
2.9. При прийнятті працівника на роботу чи при переведенні його у встановленому порядку на іншу роботу керівник апарату зобов'язаний:
- ознайомити працівника з його посадовою інструкцією (під розписку), а також з умовами та оплатою його праці;
- ознайомити його з цими Правилами;
- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника з техніки безпеки, протипожежної охорони та інших правил по охороні праці.
2.10. На кожного працівника, який відпрацював понад п'ять днів виписується трудова книжка в порядку, встановленому законодавством.
2.11. Переведення працівників на іншу роботу здійснюється згідно із законодавством.
2.12. Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах та у порядку, визначених законодавством.
Державні службовці та інші працівники суду мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це керівництво суду письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу через причини, передбачені частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України, керівництво суду повинно розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
За домовленістю між працівником і керівництвом суду трудовий договір може бути розірваний і до закінчення строку попередження про звільнення.
Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється згідно з положеннями Закону України "Про державну службу", а саме:
- порушення умов реалізації права на державну службу згідно зі статтею 4;
- недотримання пов'язаних із проходженням державної служби вимог, передбачених статтею 16;
- досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23);
- виникнення або виявлення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (стаття 12);
- відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги;
- неподання або подання державним службовцем неправдивих відомостей щодо його доходів, передбачених статтею 13.
Зміна керівництва суду не може бути підставою для припинення службовцем державної служби на займаній посаді з ініціативи новопризначеного керівника.
Припинення трудового договору оформляється наказом керівника апарату суду.
При звільненні працівника забезпечується передача цим працівником всіх службових документів та матеріальних цінностей іншій особі, визначеній керівником апарату суду.
Днем звільнення є останній день роботи. В день звільнення працівнику видається трудова книжка до якої вноситься запис про звільнення, копія наказу надсилається до бухгалтерії територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області для проведення з ним остаточного розрахунку. Запис про причини звільнення у трудовій книжці повинні робитися у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю КЗпП України.
2.13. Невиконання службових обов'язків, що призвело до людських жертв або заподіяло значної матеріальної шкоди громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян, є підставою для відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою із збереженням заробітної плати. Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником апарату суду та оформляється наказом.
Тривалість відсторонення від виконання повноважень за посадою не повинна перевищувати часу службового розслідування. Службове розслідування проводиться відповідно до Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 950 від 13.06.2000 р.
Якщо правомірність рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою не підтверджується результатами службового розслідування, такий наказ скасовується.
3.Основні обов’язки і права працівників суду
3.1. Основними обов'язками державних службовців та інших працівників суду є:
-дотримання Конституції України, інших актів законодавства України, положень, а також посадових інструкцій і даних Правил;
-забезпечення ефективної роботи та виконання завдань, поставлених вищестоящими органами відповідно до їх компетенції;
- сумлінне виконання покладених на них обов'язків відповідно до посадових інструкцій, своєчасне і точне виконання рішень державних органів вищого рівня чи їх посадових осіб, наказів, розпоряджень та доручень голови суду та керівника апарату суду у межах визначених повноважень;
- ініціатива та творчість у роботі;
- недопущення порушень прав і свобод людини і громадянина;
- збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома під час виконання обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законодавством не підлягає розголошенню;
- постійне вдосконалення організації своєї роботи і підвищення професійної кваліфікації;
- підвищення продуктивності своєї праці, а також внесення пропозицій щодо вдосконалення робочого процесу і організаційної структури підрозділу;
- дотримання трудової дисципліни та вимог по охороні праці, техніці безпеки, протипожежної безпеки, що передбачені відповідними правилами та інструкціями;
- не вчинення дій , що можуть бути розцінені як використання свого службового становища у корисливих цілях, а також дій, які відповідно до чинного законодавства вважаються корупційними;
- шанобливе ставлення до громадян, керівників, співробітників, дотримання високої культури спілкування;
- вжиття заходів до негайного усунення обставин, причин і умов, що створюють перешкоди чи ускладнюють виконання обов’язків, цих правил та негайне повідомлення про це керівництво суду або його кадрову службу.
- утримання свого робочого місця та обладнання в порядку, чистоті та справному стані, а також забезпечення встановленого порядку зберігання матеріальних цінностей і документів;
- збереження державної власності, ефективне використання обладнання, економне витрачання матеріалів, електроенергії та інших матеріальних ресурсів (цінностей).
3.2.Коло обов’язків які виконує кожний працівник суду за своєю посадою визначається посадовими інструкціями, що затверджуються керівництвом суду.
Трудова дисципліна забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, застосуванням методів переконання і виховання, а також заохоченням за сумлінну працю.
3. 3. Державні службовці усіх рівнів підлягають атестації у порядку, визначеному Положенням про проведення атестації державних службовців, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1922.
3. 4. Державні службовці та інші категорії працівників мають право:
- користуватися правами і свободами, які гарантуються громадянам України Конституцією і законами України;
- на повагу до особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників суду та інших осіб;
- брати участь у розгляді питань і прийнятті відповідних рішень в межах своїх повноважень);
- на оплату праці залежно від посади, яку він обіймає, рангу , який йому присвоюється (якщо він державний службовець), якості виконання своїх обов'язків, досвіду та стажу роботи;
- на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання своїх обов'язків, участь у конкурсах на заміщення посад більш високої категорії;
- вимагати службового розслідування з метою зняття безпідставних, на думку працівника, звинувачень або підозри;
- на здорові, безпечні на належні для високопродуктивної роботи умови праці;
- на соціальний і правовий захист відповідно до їх статусу;
- захищати свої законні права та інтереси у вищестоящих державних органах та у судовому порядку.
3.5. Конкретні обов'язки та права працівників суду визначаються в посадових інструкціях, що затверджуються керівником апарату суду.
4. Основні обов'язки керівництва суду
4.1. Керівництво суду зобов'язано:
- правильно організовувати роботу працівників таким чином, щоб кожен з них працював за своєю спеціальністю і кваліфікацією, мав закріплене за ним робоче місце, був ознайомлений з установленими завданнями;
- забезпечити безпечні та нешкідливі умови праці;
- забезпечувати в установленому порядку підвищення кваліфікації працівників;
- забезпечувати економне і раціональне витрачання фонду оплати праці;
- забезпечувати додержання працівниками трудової та виконавської дисципліни;
- неухильно додержуватися законодавства про працю;
- справедливо вирішувати питання про моральне та матеріальне заохочення працівників в межах фонду економії заробітної плати.
Керівництво повинне забезпечувати виплату заробітної плати працівникам в установлений термін та в розмірах, передбачених законодавством і трудовим договором.
5. Робочий час і його використання
5.1. Для працівників встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями – суботою та неділею. Тривалість робочого часу працівників становить 40 годин на тиждень (за винятком працівників до 18 років та інших категорій працівників, передбачених чинним законодавством).
У випадках, передбачених ст.56 КЗпП України, окремим працівникам на їх прохання може встановлюватися неповний робочий день чи тиждень з оплатою пропорційно відпрацьованому ними часу.
5.2. Час початку і закінчення роботи працівників та час перерви відпочинку і харчування встановлюються такі:
|
з понеділка по четвер
|
п’ятниця
|
Початок робочого дня
|
09-00 год.
|
09-00 год.
|
Перерва
|
з 13-00 год. до 13-48 год.
|
з 13-00 год. до 13-48 год
|
Закінчення робочого дня
|
18-00 год.
|
17-00 год.
|
Напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73 КЗпП України) тривалість робочого дня скорочується на одну годину.
5.3. Для виконання невідкладної і непередбаченої роботи працівники зобов’язані за розпорядженням керівництва з’явитися на роботу у вихідні, святкові та неробочі дні. Робота в неробочі дні оплачується відповідно до статті 107 КЗпП України.
5.4. Облік робочого часу працівників суду проводиться шляхом занесення відповідних даних до табелю робочого часу.
5. 5. Забороняється в робочий час:
- відволікати працівників від їх безпосередньої роботи , відкликати їх з роботи для виконання громадських обов’язків і проведення різних заходів, що не пов’язані з основною діяльністю .
5.6. Відповідно до законодавства за угодою між працівником і керівництвом суду може встановлювати, як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
5.7. Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих (35 календарних днів) з наданням додаткового посадового окладу. Суддям, які мають стаж роботи понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.
5.8. Відповідно до статті 35 Закону України "Про державну службу", державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Державним службовцям, які мають стаж роботи понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів, відповідно до Постанови КМУ №250 від 27.04.1994року.
За рішенням керівника апарату суду державні службовці можуть бути відкликані із щорічної або додаткової відпустки в порядку, встановленому чинним законодавством. Невикористана відпустка надається працівнику і будь-який інший час відповідного року чи приєднується до відпустки у наступному році.
5.9. Умови, тривалість і порядок надання відпусток іншим категоріям працівників суду встановлюється згідно із Законом України "Про відпустки" та Кодексом законів про працю України.
5.10 Черговість надання працівникам щорічної та додаткової оплачуваної відпустки встановлюється керівництвом відповідно до графіку відпусток, з урахуванням необхідності забезпечення нормальної роботи суду і особливих інтересів працівників та можливостей для їх відпочинку. Графік відпусток складається на кожний календарний рік не пізніше 5 січня поточного року і доводиться до відома всіх працівників суду.
6. Заохочення за сумлінну працю
6.1. За зразкове виконання трудових обов’язків, та інші успіхи у праці до працівників застосовуються такі види заохочення:
- оголошення подяки, з занесенням у трудову книжку;
- нагородження грошовою премією;
- нагородження Почесною грамотою;
- за виконання особливо відповідальних завдань працівнику, на якого поширюються дія Закону України “Про державну службу”, може бути присвоєно черговий ранг достроково в межах відповідної категорії посад.
6.2.Працівникам, які успішно виконують свої трудові обов’язки, надаються в першу чергу переваги та пільги щодо соціально-культурного обслуговування, а також перевага в просування по службі (роботі).
6.3.За сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов’язків державним службовцям видається грошова винагорода в розмірі та порядку що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
6.4. За особливі трудові заслуги державні службовці представляються до державних нагород та присвоєння почесних звань.
6.5. Заохочення оголошуються наказом і заносяться до трудових книжок згідно з правилами їх ведення.
7. Відповідальність за порушення трудової дисципліни
7.1. Порушення трудової дисципліни, тобто невиконання чи неналежне виконання без поважних причин працівником покладених на нього трудових чи службових обов’язків, порушення державним службовцем обмежень, пов’язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює, тягне за собою застосування заходів дисциплінарного чи громадського стягнення, а також застосування інших заходів, передбачених чинним законодавством.
7.2. Питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів вирішуються відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
7.3. За порушення трудової дисципліни до працівника можуть застосовуватися такі дисциплінарні стягнення:
- попередження;
- догана;
- звільнення з роботи.
До державних службовців за невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов’язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює, крім вказаних вище дисциплінарних стягнень, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу:
- попередження про неповну службову відповідність;
- затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або призначенні на вищу посаду.
Стягнення застосовуються у порядку, передбаченому законодавством.
7.4. Дисциплінарні стягнення до працівників апарату суду застосовуються керівником апарату суду, до керівника апарату суду та заступника керівника апарату суду за поданням голови суду – начальником Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області. Застосування дисциплінарного стягнення оформлюється наказом, який доводиться до відома працівника під розпис. В окремих випадках наказ про застосування дисциплінарного стягнення до працівника доводиться до відома інших працівників суду.
7.5. Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявлення проступку, але не пізніше одного місяця з дня виявлення, не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
До застосування дисциплінарного стягнення керівник апарату суду повинен витребувати від порушника письмове пояснення.
7.6. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосоване лише одне дисциплінарне стягнення.
Під час вибору стягнення повинні враховуватися ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок і попередня робота працівника.
7.7. Якщо протягом року з дня накладення працівник не буде підданий новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення. Дисциплінарне стягнення може бути знято достроково за наказом керівника апарату суду або за заявою працівника, за умови, що працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і проявив себе як сумлінний працівник.
Протягом дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.
8. Порядок вирішення трудових спорів.
8.1.Трудові спори, що виникають між працівником і керівництвом, розглядаються в порядку передбаченому чинним законодавством.
9. Пропускний режим входу до приміщення суду
9.1. Вхід працівників суду, працівників інших судів, працівників юстиції, правоохоронних органів здійснюється за службовими посвідченнями; сторін судового процесу - в дні судових слухань за наявності судових повісток – за документом, що посвідчує особу; у часи прийому керівництвом суду – за документом, що посвідчує особу.
9.2 При необхідності виходу на роботу у вихідні чи святкові дні організаційно-кадровий відділ подає представникам охорони затверджені керівником апарату списки працівників, які працюватимуть в суді.